Bieg Wolności - 3,5 km na 35-lecie. Tak w Warszawie olimpijczycy świętowali rocznicę wyborów czerwcowych!
13/06/2024
35 lat temu, 4 czerwca 1989 roku, odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory parlamentarne w Polsce. Była to data, która na zawsze zmieniła bieg historii naszego kraju, otwierając drzwi do demokracji i wolności. Aby uczcić tę wyjątkową rocznicę, Stowarzyszenie OlimpijczycyPL, Fundacja „Maraton Warszawski” oraz Robert Korzeniowski zorganizowali wyjątkowe wydarzenie - "Bieg Wolności" na dystansie 3,5 km.
Olimpijczycy na starcie
W deszczowy poranek na warszawskiej Agrykoli spotkali się wybitni polscy olimpijczycy, reprezentujący różne generacje - od Monachium 1972 po Tokio 2020. Wśród uczestników znaleźli się m.in. Edward Skorek, Zygmunt Smalcerz, Janusz Pyciak-Peciak, Jerzy Pietrzyk, Andrzej Supron, Marcin Nowak, Konrad Niedźwiedzki, Marta Wieliczko oraz paraolimpijczyk z Rio 2016 Wojciech Makowski wraz z przewodniczką Pauliną.
Symboliczny bieg i refleksje
Każdy z uczestników miał okazję podzielić się swoimi osobistymi wspomnieniami związanymi z dniem 4 czerwca 1989 roku. Niektórzy głosowali, inni towarzyszyli swoim rodzicom, a jeszcze inni nie zdążyli się wtedy urodzić. Wszyscy jednak zgodnie podkreślali, jak wielki wpływ miało to wydarzenie na ich życie i karierę sportową.
Specjalnym gościem biegu był Piotr Borys, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, który podkreślił znaczenie radosnej i aktywnej formy celebracji historycznych i społecznie ważnych rocznic.
"Bieg Wolności" to nie tylko sportowe wydarzenie, ale także okazja do upamiętnienia pierwszych wolnych wyborów, które symbolizowały zakończenie epoki komunizmu w Polsce. - To niesamowicie ważne, byśmy potrafili łączyć się wokół ważnych idei jak ta, która doprowadziła do zmiany systemu politycznego w Polsce - mówił Robert Korzeniowski, prezes Stowarzyszenia OlimpijczycyPL i czterokrotny mistrz olimpijski. Podkreślił, że wszyscy uczestnicy biegu, zarówno ci, którzy zdobywali medale w latach 70., jak i obecne gwiazdy sportu, są beneficjentami zmian zapoczątkowanych w 1989 roku.
Sport jako symbol wolności
Nie ma wolności bez odpowiedzialności - dodał Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”. - Uczciliśmy rocznicę 4 czerwca na sportowo, aby przypomnieć, że każdy z nas ma wpływ na swoją sferę wolności. Wolność to nie tylko brak politycznych ograniczeń, ale także zdrowie i kondycja fizyczna. Systematyczny ruch i ćwiczenia fizyczne są kluczowe dla utrzymania tej wolności - podsumował Tronina.
Warto było w taki dzień odetchnąć wolnością i poczuć ducha wspólnoty, który towarzyszył uczestnikom podczas tego wyjątkowego biegu.